www.nederlanders.fr

Hét netwerk van, voor en door Nederlandstaligen in Frankrijk

U dient in te loggen om alle menu-opties te kunnen zien

Bejaarde ouders in Frankrijk die niet meer thuis kunnen wonen

Bejaarde ouders in Frankrijk die niet meer thuis kunnen wonen met kinderen in Frankrijk en NL

Namens de Fanf zou ik graag willen vragen wie er (hoog)bejaarde ouder(s) heeft die in Frankrijk wonen en die binnenkort niet meer thuis kunnen blijven wonen en naar een verzorgingshuis of maison de retraite gaan of moeten verhuizen. 

Wat te doen indien er onroerend goed is wat nog niet verkocht is, ivm de betaling van de kosten?

Wie heeft er ervaring met de CCAS?

Kunnen kinderen die in Nederland wonen verplicht worden in het mede betalen van de onkosten van de ouder die in Frankrijk in het verzorgingshuis verblijft.

Deze vraag is op 7 januari dit jaar door Hans van de Bos ook al gesteld, maar het antwoord is daarop uitgebleven.

Vriendelijke groet,

Anje Post -

Fanf

Weergaven: 3193

Rubrieken,klik voor meer berichten in dezelfde rubriek

20181030, Geldzaken, Kinderen, Ouderverzorging, Overheid

Reactie van edith janzen op 30 Oktober 2018 op 18.26
Ik dacht dat de kinderen, waar ze ter wereld ook wonen, verplicht kunnen worden financieel bij te dragen aan het tehuis/verzorging van hun ouders.
Reactie van Jeannette op 30 Oktober 2018 op 19.22

Nou, dat is dus de vraag Edith, een interessante overigens die steeds actueler zal worden.

Inderdaad zijn kinderen (en zelfs kleinkinderen) in Frankrijk verplicht financieel bij te dragen aan de kosten van het maison de retraite. Of het maison de retraite, die de schuldeiser is in dezen, ook personen in het buitenland met succes kan verplichten de kosten op zich te nemen is nog maar de vraag. In Nederland hoeven kinderen niet persoonlijk bij te dragen, indien iemand dit niet kan betalen wordt dat uit algemene middelen voldaan. Je kunt je dus op het standpunt stellen dat in Nederland wonende kinderen in Nederland hun steentje al bijdragen via de algemene belastingen o.i.d....

Naar mijn weten is hier ook nog geen jurisprudentie over.

Het lijkt mij dat het maison de retraite (conservatoir) beslag kan laten leggen op een onroerend goed indien de persoon in kwestie dit in bezit heeft, zodat het niet verkocht kan worden door de erfgenamen zonder dat de kosten voldaan zijn.

Reactie van Theodora Besse op 30 Oktober 2018 op 23.10

Wat ik er over kon vinden is deze pagina van de Europese Commissie (Nederlands). De pagina is echter voor het laatst bijgewerkt in 2007. Er staat: "Deze pagina is vervallen. De pagina wordt bijgewerkt en verplaatst naar het Europees e-justitieportaal." Helaas is zij daar (nog) niet te vinden.

Daarentegen is het Verdrag van Den Haag 1973, waarop de pagina is gebaseerd, nog steeds van kracht. De tekst is hier te vinden. In de linkerkolom kun je de NL tekst aanklikken. Het verdrag regelt welk nationaal recht van toepassing is in internationale onderhoudsverplichtingen.

Artikel 1 luidt: "Dit Verdrag is van toepassing op onderhoudsverplichtingen voortvloeiend uit familiebetrekkingen, uit bloedverwantschap, huwelijk of aanverwantschap, met inbegrip van onderhoudsverplichtingen jegens een onwettig kind."

Ik vermoed daarom dat de inhoud van de pagina van de Europese Commissie die ik hierboven noemde, nog steeds geldig is. Of de franse staat in de praktijk werkelijk (klein)kinderen in.Nederland zal aanspreken weet ik niet. Ik meen wel eens ergens gelezen te hebben dat dit niet gebruikelijk is.

Reactie van Louise (68) op 31 Oktober 2018 op 8.23
Indien de ouder niet over voldoende middelen beschikt kan men inderdaad naar de CCAS = Centre Communale d'Action Sociale. Het dossier wordt vervolgens doorgestuurd naar de Conseil Général, die over een volledige of gedeeltelijke opname, of een afwijzing oordeelt

De Conseil Général regelt vervolgens alle financiele zaken (dus niet de Maison de Retraite!)

Wanneer de ouder niet over voldoende middelen beschikt wordt een bijdrage voor pension alimentaire gevraagd aan de entourage van de ouder (de partner, kinderen en kleinkinderen schoonzonen en -dochters).

Verdere hulp:
De sociale hulp is een voorschot die door de CG teruggevorderd wordt:
Bij de oudere zelf als zijn/haar situatie verbetert
Bij de erfgenaam als er een erfenis is (huis etc.)
Bij degene die tijdens de sociale hulp een gift hebben gekregen, of in de 10 jaar voor opname.

Kunnen die kosten verhaald worden bij de kinderen in een ander EU land: ja, de Conseil General onderneemt de actie, beschreven op deze bladzijde van Service Public, ik kan niet linken: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F1004
Reactie van Theodora Besse op 31 Oktober 2018 op 8.40


Duidelijk Louise! Geeft op een eenvoudige manier weer wat in het Verdrag van Den Haag 1973 staat beschreven. Of een oudere die in een bejaarden- of verpleeghuis woont al die juridische stappen zelf nog zal zetten, betwijfel ik. Maar misschien dat de franse autoriteiten bevoegd zijn om dit voor de senior te doen (na machtiging)?

Reactie van Louise (68) op 31 Oktober 2018 op 8.54
Het eerste gedeelte van mijn tekst heb ik vertaald van: http://www.maisons-de-retraite.fr/Demarches-et-aides-financieres/Le...

Overigens staat er op die site heel veel informatie over de bejaardenhuizen: bij de Fanf kunnen ze dit vast wel op een rijtje zetten.

Dan nog; een aantal jaren geleden is er hier een vraag geweest van iemand, wonende in Nederland, die alimentatie moest betalen voor zijn ouder in Frankrijk.
De linkfunctie werkt nog steeds niet!
Reactie van Corridor op 31 Oktober 2018 op 9.34

Mijn man en ik -toen nog in Nederland woonachtig- hebben begin deze eeuw een bijdrage moeten betalen voor mijn schoonmoeder in een Frans verzorgingshuis.

Reactie van Theodora Besse op 31 Oktober 2018 op 9.38


Louise, ik kan je links prima openen! Die geven inderdaad heel veel informatie.

Reactie van Theodora Besse op 31 Oktober 2018 op 9.41


Corridor, bedankt. Er wordt dus in de praktijk wel degelijk actie ondernomen door de Conseil Général (zie links Louise).

Reactie van Ad van Krimpen op 31 Oktober 2018 op 11.06

Is het een idee om het huis à viager te verkopen aan de kinderen?

Hieronder is plaats voor een reactie

  • Blijf bij het onderwerp.
  • Wees constructief en vriendelijk.
  • Uw kennis en ervaring worden op prijs gesteld.

Onze huisregels ...

Bent u de plaatser van dit bericht? Reageer dan ajb op de gegeven reacties en adviezen.


Je moet lid zijn van www.nederlanders.fr om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van www.nederlanders.fr

UW BIJDRAGE IS NODIG

-

Google advertenties

© 2019   Gemaakt door: Anton Noë, beheerder en gastheer.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Privacybeleid  |  Algemene voorwaarden

Anton Noë ...