Nederlanders.fr

Hèt netwerk van, voor en door Nederlandstaligen in Frankrijk - zegt het voort!

Nederlandssprekende dienstverleners in Frankrijk

Bent je dienstverlener in Frankrijk? Meld je dan aan!

Hedenmorgen werden wij aangenaam verrast door de komst van twee leden van de gemeenteraad. Zij kwamen ons een kerstpakket brengen. Het blijkt dat, elke inwoner van onze gemeente, die de leeftijd van 70 jaar en ouder heeft bereikt, zo’n pakket mag ontvangen. Een heel leuke geste. Uiteraard bevatte het pakket allerlei zaken die men kan eten en drinken, heel belangrijk in dit land. Sowieso hebben wij niet te klagen hier. Wij hebben een uitstekende en actieve gemeenteraad met een relatief jonge burgemeester. Een dijk van een dame die bovendien financieel goed onderlegd is. Maandelijks worden alle inwoners op de hoogte gehouden van allerlei dingen die er op gemeenteniveau afspelen, middels een duidelijke nieuwsbrief kompleet met foto’s. Uiteraard boden wij de brengers van dit pakket een kopje koffie aan, vergezeld van een plak van onze ‘homemade’ gemaakte kerststol. Dit werd in dank aanvaard en bood tevens de gelegenheid om een even bij te praten. Wij wonen zo’n 5 kilometer buiten het dorp en spreken niet dagelijks alle inwoners. En passant werd ons ook nog even gevraagd of wij nog iets nodig hadden en of wij gevaccineerd waren tegen covid 19. Gelukkig kunnen wij ons prima redden en zijn wij inmiddels lekgeprikt door onze lokale apotheek. Wij wonen hier nu ruim 12 jaar en prijzen ons gelukkig dat wij mogen wonen in deze plezierige gemeente, bewoond door lieve en aardige mensen. En waar mag dat dan wel zijn ? Nee, dat verklappen wij niet want anders komen alle, in Frankrijk wonende Nederlanders hier naar toe verhuizen hoewel, bijna alle huizen zijn verkocht inmiddels. Fijne kerstdagen en een voorspoedig en gezond 2022.

Weergaven: 1032

Rubrieken,

Klik hieronder voor meer berichten in dezelfde rubriek.

20211219, Korte Verhalen, Overheid

Reactie van Ines op 19 December 2021 op 12.19

Een leuk initiatief van de gemeente. Hier ontvangt elk huishouden ook dit jaar weer een klein kerstpakketje, omdat het geld dat normaal gesproken besteed wordt aan 14 juillet en andere feestelijke bijeenkomsten, waaronder ook de maaltijd voor oudere inwoners, hier 60+. 
En ik zeg al helemaal niet waar dit is!

Reactie van Jeroen op 19 December 2021 op 12.23

Dag Jos, misschien een 'r' toevoegen in de titel van je (leuke) stukje?

Reactie van Jos van Til op 19 December 2021 op 20.00

Inderdaad, Jeroen, dank. De ‘r’ zat in de maand verstopt maar heb hem gelukkig weer gevonden.

Reactie van Theodora Besse op 19 December 2021 op 20.48


Hier in onze gemeente (Portes) en in veel gemeenten wordt een en ander geregeld door de CCAS (Centre Communal d'Action Sociale), dat in veel gemeenten sociale activiteiten ontplooit en kwetsbare mensen en ouderen ondersteunt. Zie:

https://www.aide-sociale.fr/centre-action-sociale/#

Het zijn vrijwilligers, die in de gemeente wonen, die er deel van uitmaken. Het CCAS is een aparte administratieve eenheid en het voornaamste middel voor gemeenten om kwetsbaren en ouderen in de gemeente te ondersteunen. 

Voordat corona toesloeg, kon je hier in onze gemeente als 70-plusser kiezen: een gratis gezamenijke eindejaars maaltijd in een plaatselijk restaurant of een kerstpakket met allerlei "lekkers". De gezamenlijke maaltijd is, nu corona heeft toegeslagen, afgeschaft en nu krijgt iedere 70-plusser een kerstpakket.

Wanneer een gemeente te klein is om ereen eigen CCAS op na te houden, kan zij zich met andere kleine gemeenten groeperen. Samen kunnen ze dan een CIAS stichten (een Centre Intercommunal d'Action Sociale). Maar de meeste kleine gemeenten, ook met minder dan 1500 inwoners, hebben een eigen CCAS.

Jullie hoeven dus niet bang te zijn, Jos en Ines, dat alle Nederlanders naar jullie gemeente zullen willen verhuizen vanwege het kerstpakket, want iedere gemeente met meer dan 1500 inwoners is verplicht om een CCAS te hebben. Heeft een gemeente minder dan 1500 inwoners, zoals de onze (350), dan is een CCAS facultatief. In het algemeen reageren ze bijzonder actief op hulpverzoeken. Veel gemeenten, ook met minder dan 1500 inwoners, kennen dan ook een CCAS. 
 

Reactie van Ines op 19 December 2021 op 21.46

Wij hebben maar 61 inwoners….ik zit hier in de gemeenteraad en voor mij is dit nieuw, dus ik ga me hier zeker eens in verdiepen @theodora

Bij mijn weten wordt het bij ons gewoon betaald uit de gemeentekas, maar wellicht zit er dus wel een organisatie achter…

Reactie van Henk Rientjes op 20 December 2021 op 9.09

Hier in Montambert kregen we een kerst diner met alle 65 plussers en een super kerstpakket voor iedereen die 70 is bedankt gemeente Montambert en bedankt comite de fete 

Reactie van Jeannette op 20 December 2021 op 13.34

Nou ja, bedankt gemeente, het is natuurlijk een sigaar uit eigen doos; het moet wel betaald worden!
Onder andere door de ondernemers (CFE) uit de gemeente en andere lokale belastingen.
Zo'n maaltijd versterkt nog de sociale band en haalt mensen uit hun isolement, zo'n pakket kan mij gestolen worden, er zit altijd van alles in dat ik niet eet zoals paté, goedkope melkchocolade fantasie en zoete witte wijn enzo.

Maar ja, ik mag niet ondankbaar zijn natuurlijk. 
Overigens krijg ik het niet (meer), mijn man wel, die was veel ouder maar sinds zijn overlijden moet ik gewoon wachten tot ik zelf ook oud ben :-) 

Bedankt voor de uitleg Theodora, inderdaad is hier ook een CCAS zag ik, maar alleen voor de grote nieuwe gemeente, de Kerstpakketten of -maaltijd valt nog onder de kleine deelgemeentes. 

Ik zag ook dat ons Maison de services au publique is omgedoopt tot France services waarbij een aantal nieuwe overheidsdiensten zijn toegevoegd als CAF en Pôle emploi waardoor deze dichter bij de mensen zijn gekomen, dit alles door de samenvoeging van 14 (soms uiterst kleine) gemeentes.
Er is veel veranderd sinds ik hier 17 jaar geleden ben komen wonen, ook la France profonde gaat mee in de vaart der volkeren, blijkbaar met behoud van deze, romantisch stemmende tradities....

Reactie van Janny O. op 20 December 2021 op 13.58

We vinden het niet erg, maar wij hebben echt nog nooit iets van een pakket van de gemeente gehad en nu mijn man boven de 70 is, ook geen maaltijd. Dus er zit nogal wat verschil per gemeente, misschien zelfs per departement?

Reactie van Ines op 21 December 2021 op 10.28

De afgelopen twee jaar konden er natuurlijk geen maaltijden georganiseerd worden, zowel niet met 14 juillet, als voor de ouderen. Natuurlijk is dat de beste manier voor sociale cohesie, maar als het niet kan blijkt een pakket voor de inwoners van ons dorp toch een fijne en gewaardeerde verrassing. Het is bescheiden en gevuld met lokale producten, zodat ook lokale ondernemers worden ondersteund. Ik vond de inhoud hoogwaardig en met zorg uitgezocht. En hoe dan ook gaat het mij meer om het gebaar.
Het is gewoon ook een keuze van de gemeente om die moeite te nemen of niet, misschien is dat alleen al iets om te waarderen….

Je reactie hieronder, dit zijn de huisregels. 

Je moet lid zijn van Nederlanders.fr om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van Nederlanders.fr

GA DIRECT NAAR:

ENTREPRISE | SPONSORS

© 2022   Gemaakt door: Anton Noë, beheerder en gastheer.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Privacybeleid  |  Algemene voorwaarden