Nederlanders.fr

Hèt netwerk van, voor en door Nederlandstaligen in Frankrijk - zegt het voort!

Beste Nederlanders.fr lezers en schrijvers,

Graag zouden we advies krijgen omtrent het opzeggen van een huurcontract in Frankrijk.

We wonen sinds begin 2012 in een huurhuis in de Lorraine.

In November heb ik ontslag genomen bij mijn vorige werkgever omdat ik ander werk heb gevonden op 100km van waar we momenteel wonen. Zodoende waren we ook 'genoodzaakt' om te verhuizen.

Rond 14 november hebben we het huurcontract opgezegd, in de wetenschap dat je 3 maanden opzegtermijn hebt hier in Frankrijk.

We hebben eind december een nieuw huis gevonden en per begin januari ben ik begonnen bij mijn nieuwe werkgever. Volgens de makelaar waar we ons nieuwe huis gaan huren, hebben we maar 1 maand opzegtermijn omdat er sprake is van verlies van werk. Niks wat in dit wetsartikel staat, spreekt over ontslag nemen of ontslagen worden. Er wordt enkel gesproken over 'perte d'emploi'.

De link naar de Franse regeringswebsite waaraan de lieve vrouw van de makelaar refereert is:

http://www.legifrance.gouv.fr/affichTexte.do?cidTexte=LEGITEXT00000...

Daarbij schrijft ze het volgende:

Il s'agit de l'article 15 de la loi du 06 juillet 1989 je vous met l'extrait qui vous concerne :
"Le délai de préavis applicable au congé est de trois mois lorsqu'il émane du locataire et de six mois lorsqu'il émane du bailleur. Toutefois, en cas d'obtention d'un premier emploi, de mutation, de perte d'emploi ou de nouvel emploi consécutif à une perte d'emploi, le locataire peut donner congé au bailleur avec un délai de préavis d'un mois. Le délai est également réduit à un mois en faveur des locataires âgés de plus de soixante ans dont l'état de santé justifie un changement de domicile ainsi que des bénéficiaires du revenu minimum d'insertion ou du revenu de solidarité active. Le congé doit être notifié par lettre recommandée avec demande d'avis de réception ou signifié par acte d'huissier. Ce délai court à compter du jour de la réception de la lettre recommandée ou de la signification de l'acte d'huissier." 
Comme je vous l'avais indiqué la dernière fois, le texte stipule une perte d'emploi mais ne distingue pas qu'elle soit volontaire ou non, vous avez donc parfaitement le droit à un préavis réduit à 1 mois!
Maar onze huisbaas houdt vol dat hij van mij een brief wil van mijn vorige werkgever waarin staat dat ik verplaatst wordt of ontslagen ben.... wat dus niet van toepassing is, want ik heb zelf ontslag genomen.
Kent iemand de rechten?
Wie kan ons adviseren en het duidelijk onderbouwen met bron(nen)?
Alvast bedankt!

Weergaven: 1609

Rubrieken,

Klik hieronder voor meer berichten in dezelfde rubriek.

20130114, Geldzaken, Woningen Algemeen

Reactie van Peter Barnouw op 15 Januari 2013 op 9.39
"une perte d'emploi" wordt algemeen gebruikt bij onvrijwillig ontslag of een ontslag door middel van onderhandeling. Zelf weggaan bii de werkgever om ergens anders te werken kan niet anngemerkt worden als "mutation" of "perte d'emploi" en de 3 maanden préavis zijn, in dit geval, volledig legaal.
Reactie van petra broek op 15 Januari 2013 op 9.41

hallo Sander,

zoals ik het lees geeft het de exacte mogelijkheden aan, te weten eerste baan, verandering van werkplek door de werkgever (mutation), verlies van  werk of een nieuwe baan volgend op verlies van werk. De mogelijkheid van zelf ontslag nemen voor een andere baan staat er dus niet bij; wat denk ik wil zeggen dat je vast zit aan je drie maanden.... Als je nog andere opties zou hebben zouden ze niet zo expliciet al deze voorwaarden geven lijkt mij.

succes, Petra

Reactie van Eric op 15 Januari 2013 op 9.58

Hallo, "perte d'emploi" wordt over het algemeen uitgelegd als onvrijwillig, maar als u uw baan heeft opgezegd kan dit ook uitgelgd worden als vrijwillig !

Uw makelaar heeft 100 % gelijk, u mag de opzegtermijn verkorten tot 1 maand.

Zelf heb ik vaak meegemaakt dat de huurder aangeeft via een schrijven dat hij gemuteerd is, en als huiseigenaar kun je daar verder niet veel aan doen...

sterkte, Eric

Reactie van Eric op 15 Januari 2013 op 10.02

Voor alle duidelijkheid wens ik nog even toe te voegen gezien een eerdere discussie op dit forum dat ik NIET het idee geef om een mutatie te verzinnen, maar dat mijn huurders dat al een paar keer hebben gedaan in het verleden. 

Jammer genoeg hebben de huiseigenaren in Frankrijk een eigen interpretatie van de "Code Civil". Pas op met de borg, de huiseigenaar heeft 2 maanden om die terug te geven, en jammer genoeg komen daar vaak complicaties bij. Lees goed "l'état des lieux" !

Reactie van Eric op 15 Januari 2013 op 14.08

Sander,

Goed nieuws, ik heb net even gevraagd aan mijn vrouw die zelf makelaar is, en je kan inderdaad de huur na 1 maand opzeggen als je van baan veranderd.

Reactie van Augusta op 15 Januari 2013 op 15.15

Le locataire d'un logement loué à usage d'habitation principale (soumis à la loi du 6 juillet 1989) peut donner son congé et résilier son bail à tout moment. Le préavis normal est de trois mois.


Dans certains cas, il peut être réduit à un mois.
• 1. Quand le locataire perd involontairement son emploi, c'est-à-dire essentiellement quand il fait l'objet d'un licenciement.


Ce cas exclut donc les changements d'activité professionnelle volontaires, les départs en retraite, les démissions. Un arrêt de la Cour de cassation a accordé le préavis réduit pour les fins de CDD (8/12/99).

• 2. Quand le locataire fait l'objet d'une mutation professionnelle, qu'il soit ou non à l'origine de cette mutation et quelle que soit la distance.


D'après la Cour de cassation, le même préavis réduit est accordé aux salariés qui déménagent pour suivre leur entreprise (9/3/2004).


• 3. Quand le locataire retrouve un emploi à la suite d'une perte d'emploi.


• 4. Quand le locataire trouve un premier emploi


• 5. Quand le locataire perçoit le RMI.


• 6. Quand le locataire est âgé de plus de 60 ans et que son état de santé exige un déménagement rapide.

Als het gaat om het VRIJWILLIG opgezegd hebben van een baan, bedraagt het opzeggen van een huurcontract dus 3 maanden. 

Reactie van wilma op 16 Januari 2013 op 9.16

De opzegtermijn is inderdaad 3maanden, maar als er eerder een huurder gevonden wordt dan kan dat ingekort worden.

Fijne dag.

Reactie van Susan van den Bergh op 20 Januari 2013 op 13.00
Dag Sander,
Nou, laat je niets wijs maken, onder druk zetten door degene van wie je huurt ! Antwoord van Peter Barnouw is juist, LEGAAL om...Heb vluchtig andere reakties gelezen die ongeveer hetzelfde zeggen, dus je bent vrij om tatata...Wens je veel succes & geluk met je nieuwe baan & vreugde in je nieuwe omgeving ! Met vriendelijke groeten, Salut Susan
Reactie van Femke op 7 Februari 2013 op 12.14

Om nog even terug te komen op deze discussie (zodat iedereen weet hoe het zit): onze makelaar heeft het aan haar rechtspersoon gevraagd en tot voor kort telde vrijwillig ontslag wel voor 1 maand opzegtermijn, maar nu dus niet meer. Nu heb je dus inderdaad 3 maanden opzegtermijn als je zelf je contract opzegt. We zijn inmiddels verhuisd en hebben de huur netjes betaald tot de volgende huurder erin ging (gelukkig nog iets eerder dan tot wanneer ons contract liep). Bedankt voor de tips allemaal!

Je reactie hieronder, dit zijn de huisregels. 

Je moet lid zijn van Nederlanders.fr om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van Nederlanders.fr

GA DIRECT NAAR:

ENTREPRISE | SPONSORS

© 2022   Gemaakt door: Anton Noë, beheerder en gastheer.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Privacybeleid  |  Algemene voorwaarden