Nedergids! De dienstverlener die je zoekt zul je daar vinden!

Ben je dienstverlener in Frankrijk? Meld je dan aan!

Nederlanders.fr

Hèt netwerk van, voor en door Nederlandstaligen in Frankrijk - zegt het voort!

Inschrijving tijdelijk school / leerplicht Nederland

Wie heeft ervaring of tips voor tijdelijk naar school gaan in Frankrijk?
Wij zullen voor 9 maanden tot 1 jaar in Lyon wonen en twee van onze drie zoons zijn leerplichtig (nu groep 2 en groep 3). Omdat we relatief kort in Frankrijk zullen wonen, blijven we ingeschreven staan in Nederland. Dus leerplicht.
We willen de jongens in Lyon naar school laten gaan -ze zijn al bezig met Franse les-. Ze zullen dus voldoen aan leerplicht. Maar kun je je in Frankrijk inschrijven op school als je er niet ingeschreven in de stad staat?

Weergaven: 1508

Rubrieken,

Klik hieronder voor meer berichten in dezelfde rubriek.

20150518, Kinderen, Onderwijs

Reactie van Max Boret op 19 Mei 2015 op 8.16

Mijn tip: vraag ontheffing aan van de leerplicht in Nederland. Bij een gemeente inschrijven gaat eigenlijk niet, maar meldt je op het gemeentehuis en leg uit dat je tijdelijk komt wonen in Frankrijk, en je kindertjes hier naar school gaan.

Ik vraag me wel af, of je beseft wat je je kinderen aandoet, het zal niet makkelijk zijn om plotseling in een andere taal iets te moeten begrijpen. Vooral voor zesjarigen is het een moeilijke leeftijd om van taal te veranderen! 

Ik weet niet hoe jullie er financiel voorstaan, maar heb je wel eens aan de Wereldschool (Lelystad) gedacht, zij geven lespakketten uit voor basisschool leerlingen. Je kinderen kunnen in dat jaar gewoon Nederlands basisonderwijs blijven volgen, en hebben dan ook geen achterstand als je weer terug gaat naar Nederland. En thuisonderwijs is een basisrecht in Frankrijk.

Wij zijn die gehele procedure al een door gegaan, dus wil je meer weten over thuisonderwijs en de Wereldschool, waar trouwens mijn eigen zoon van 15 nog les krijgt, mag je me altijd mailen.

Reactie van Rianne Courtin op 19 Mei 2015 op 11.03

Hallo Marije,
Zoals Max ook meldt, kent men in Frankrijk niet het fenomeen "inschrijving bij een gemeente". Het inschrijven op een school loopt echter vaak wel via de gemeente. In Parijs moet je bij het stadhuis langs met geboorte akte (misschien kan je die alvast laten vertalen in Nederland), documenten die je adres bevestigen (factuur van de electriciteit of de telefoon, waarschijnlijk heb je die nog niet dus zou je moeten vragen wat je anders kan overleggen) en vaak ook bewijs dat de kinderen bij zijn met alle verplichte inentingen. Nadat de gemeente de inschrijving heeft gedaan, krijg je een bericht van de school voor een kennismaking. Elders op de site staat hier vast nog meer oververmeldt.Veel succes!

Reactie van Max Boret op 19 Mei 2015 op 11.20

@Marije, zoals Rianne al schrijft, betreffende inschrijving school in Frankrijk, daar zit best wat werk aan vast. Let er inderdaad op dat je kindertjes nog een aantal inentingen zullen moeten doorlopen, en dat is verplicht! in Frankrijk,

Quelles sont les vaccinations obligatoires ?

Pour l'entrée à l'école élémentaire, la vaccination obligatoire (sauf contre-indication médicale) est :

  • le D.T.-POLIO contre la diphtérie, le tétanos et la poliomyélite.

Les vaccinations contre la variole, la rubéole et la coqueluche ne sont pas obligatoires.

Dus DKTP, die zullen ze in Nederland wel gehad hebben, tenzij je tegen inentingen bent, maar dan heb je een probleem in Frankrijk, zie verplichting. Ze kennen de taal niet, en verwacht van een franse onderwijzer(es) niet dat je kinderen extra geholpen gaan worden (uitzonderingen daar gelaten).

Mijn advies (als oud leerkracht/pedagoog), kijk echt eens op de site van de Wereldschool, als je echt voor 1 jaar, c.q. 9 maanden naar Frankrijk gaat, zou ik me de ellende besparen.

www.wereldschool.nl  , prijzen tussen de 1050 en 1300 euro/jaar.

Reactie van Marije op 19 Mei 2015 op 19.04
Dank voor jullie reacties!
En natuurlijk beseffen we ons de impact van de verhuizing op onze jongens. Er is een lang traject qua voorbereiding en wennen aan het idee aan voorafgegaan voordat we wisten dat het überhaupt door zou gaan. Dat weten we pas een paar weken.
En die impact is naar onze mening niet alleen negatief. We zullen als gezin intenser met elkaar om gaan. De werkdruk voor mijn man zal lager zijn dan hier in NL en ik ga zelf terplekke niet werken, zal veel tijd voor de kinderen hebben.
We krijgen werkmateriaal mee van onze school hier en gelukkig zijn ze erg vlotte leerlingen die wel een uitdaging kunnen gebruiken. Ze lopen erg voor momenteel.
Ik denk dat ze de taal het snelst onder de knie krijgen door min of meer in het diepe gegooid te worden. Later zullen ze profijt hebben van het beheersen van een andere taal.
Deze overwegingen maken dat we hen liever daar naar school laten gaan, dan dat ik hen thuisonderwijs zou gaan geven.
Vaccinaties zijn in orde. Maar goede tip om niet hun vaccinatiebewijs te vergeten!
Over drie weken gaan we paar dagen naar Lyon om ons beoogde huis te bekijken en dan kunnen we ook een afspraak maken bij de twee scholen daar in de buurt. Hopelijk kunnen we dan ook stappen zetten.
Reactie van Max Boret op 19 Mei 2015 op 21.11

@Marije/Sanlam: ik begrijp dat je voor 9 maanden/1 jaar naar Frankrijk gaat, daarna terug naar Nederland?

Laat je niet leiden door mensen die totaal geen verstand hebben van pedagogiek, scholing.  Leeftijd waarin kinderen makkelijker een tweede taal oppikken is tussen 2-5 jaar oud. Ik heb er zelf een deel van mijn dissertatie aan gewijd.

Als je voor altijd in Frankrijk zou gaan wonen zou je er voor kunnen kiezen je kinderen naar een Franse school te laten gaan, maar als het echt gaat voor 9 a 12 maanden, begin er echt niet aan. Zeker als je aangeeft dat je man werkt en jij als echtgenote thuis blijft. Echt, bespaar je de ellende, en geef of je kinderen voor die korte tijd zelf onderwijs, of via een instituut.

Reactie van Max Boret op 20 Mei 2015 op 9.39

@Sanlam,  mag ik een voorbeeld geven. Mijn zus heeft een jaar in Frankrijk gewoond. Haar oudste dochter, toen zes jaar, hier in het dorp op school gedaan. Mijn nichtje heeft een jaar achterin de klas gezeten, totaal geisoleerd. Is niet naar omgekeken, had geen vriendinnetjes. Niet slapen, slecht eten, grote ruzie's, niet naar school willen, etc.

Die situatie was zo onhoudbaar, dat mijn zus na een jaar weer terug is gegaan naar Nederland.

Vriendje en vriendinnetjes kan je ook verkrijgen door sport, clubjes, e.d Dus isolatie hoeft geen punt te zijn. Marije geeft aan dat ze niet werkt, dus tijd heeft voor haar kinderen, en wat ze aangeeft het is maar voor 9 maanden of een jaar.

Vaak willen wij als volwassenen een volwassen standpunt innemen wat er met kinderen moet gebeuren: ik citeer: "gewoon op een Franse school doen".

Besef wel wat dat met kinderen doet. Je wordt plotseling niet alleen uit vertrouwde omgeving weggehaald, maar wordt ook in een situatie gezet waar je niet kan communiceren, maw waar je de taal niet spreekt. Tegen de tijd dat die kindertjes een beetje Frans beginnen te begrijpen, gaat Marije al weer terug naar Nederland. 

Ieder mag een eigen mening hebben, mag zelf weten wat het beste is voor zijn/ haar kinderen. Maar als het mijn kinderen zouden zijn, en ik zou voor een zeer beperkte periode naar een ander land gaan, dan zou ik wel weten wat ik doe.

Reactie van Nina op 20 Mei 2015 op 11.53

Ik kan mij helemaal niet vinden in de mening Max, juist vanwege de isolatiepositie. De meeste kinderen pakken het snel op. De onderwijzers zijn er trouwens op getraind om deze kinderen er zo snel mogelijk bij te halen en ze krijgen alle extra aandacht van de wereld.
Even over de school: in een dorp heb je geen keuze, maar in de stad verdient het aanbeveling om niet alleen te gaan kijken bij de gemeentescholen maar ook bij het bijzonder onderwijs, juist vanwege de betrokkenheid van het personeel en de persoonlijke aandacht voor het kind (hoewel ze allemaal dezelfde vooropleiding hebben).

Reactie van Max Boret op 20 Mei 2015 op 12.18

@Nicolette R. Er zijn vele studies gedaan over het aanleren van een tweede taal. Ik heb er zelf het een en ander over geschreven in mijn dissertatie. De wetenschappelijke wereld is het er over eens dat kinderen "gevoelig" zijn voor aanleren van een andere taal dan hun moedertaal, in de leeftijd 2-6 jaar.

Maar buiten dat, ik kan mij voorstellen dat als je voor altijd naar Frankrijk vertrekt, dat het dan evident is dat je kinderen goed Frans spreken en er in kunnen leren. Maar lieve mensen wat doe je je kinderen aan als je maar voor 9-12 maanden naar Frankrijk gaat. Laat die kindertjes lekker 9 maanden spelen met elkaar en desnoods op een clubje, en laat Marije  ze wat helpen met een Nederlands programma. Wat betreft de betrokkenheid van Franse leerkrachten ben ik het absoluut niet eens met Nicolette. Er zal best hier en daar een uitzondering van een leerkracht zijn, maar over het algemeen gat men er in Frankrijk van uit dat je eerst maar goed Frans moet leren voordat je naar school gaat. (Ik heb veel scholen bezocht, ook in Frankrijk.) En de extra hulp wordt zeker niet overal gegeven. Mijn mening is niet alleen persoonlijk, maar ook professioneel (orth0-pedagoog).

Reactie van Nina op 20 Mei 2015 op 12.33

Wat het aanleren van de taal betreft, dit kan je uitbreiden tot 12 jaar. Hoewel veel tieners ook ontzettend snel zijn.
Ik ben zelf van mening dat het alleen maar een cadeau is voor de kinderen, als je ze deze kans geeft.

(overigens zeg ik dit allemaal niet zomaar, maar ook vanuit een bepaalde vooropleiding en ervaring, en verder heb ik mijn 2 kinderen door de school heen geholpen en heel wat rondgekeken. Ik vind het Franse onderwijs, zeker op de lagere school, fantastisch).

Misschien kunnen we wat input hebben van mensen die in dezelfde situatie zijn/waren: kinderen in de lagere schoolleeftijd.

Reactie van Marije op 20 Mei 2015 op 13.30

Interessante discussie is hier op gang gekomen.

En Max, ik waardeer je input, maar kan me er niet in vinden. In die zin dat kinderen niet over één kam te scheren zijn. Je geeft me het gevoel dat we de kinderen zonder enige voorbereiding aan hun lot willen overlaten. Als ouders kunnen wij onze eigen kinderen prima inschatten. Ze hebben enorm veel zin in het avontuur dat we aan zullen gaan. We doen elke avond een half uur Franse les, gaan al met sprongen vooruit. We lezen voor uit Franse kinderboeken die ze in het Nederlands uit hun hoofd kennen. Het zijn zeer leergierige kinderen, allebei ruime voorsprong op school. Bij de oudste (7) was er voorgesteld hem afgelopen najaar versneld door te laten stromen naar groep 4. Wat we niet gedaan hebben omdat we al bezig waren met mogelijk naar buitenland gaan. De middelste is een vroege leerling, wordt pas in december 6, maar leest, schrijft en rekent op niveau van huidig groep 3. Toen hij 2,5 was al tot 10 in het Frans kunnen tellen (met begrip, niet als een uit het hoofd geleerd rijmpje) en "deux jus de pomme s'il vous plait" bestellend in restaurant. Vakanties zijn niet te vergelijken met "het echte leven", maar uit welk land een ander kind aldaar ook kwam, welke taal hij ook sprak, vriendjes werden ze in mum van tijd en spelen ging ook met aanvankelijk handen en voetenwerk. Verlegen zijn ze niet.
Deze winter zaten ze nog vijf ochtenden in een Franstalig skiklasje zonder moeite en vooral met heel veel plezier.

Beide jongens worden doodongelukkig om niet tussen leeftijdsgenootjes te leven. Dat vinden ze nu ook het allerleukste van school. En eventuele clubjes, sport, dat zal slechte enkele uurtjes buiten buiten schooltijd zijn. Een jaar lang met hun 2-jarige broertje en moeder thuis dag in dag uit? Nee daar worden ze zeker niet blij van. We krijgen lesmateriaal van onze school hier mee om aansluiting te houden, hoewel de leerkrachten zich geen enkele zorgen maken over de instroom weer bij terugkeer.

Ik ben me heus enorm bewust van hoe spannend het allemaal is en hoe groot de impact gaat zijn. En als het tegenvalt en ze ongelukkig lijken te zijn, dan kunnen we altijd nog anders doen besluiten.

Blijft interessante discussie, nog steeds benieuwd naar andere ervaringen.

Je reactie hieronder, dit zijn de huisregels. 

Je moet lid zijn van Nederlanders.fr om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van Nederlanders.fr

GA DIRECT NAAR:

ENTREPRISE | SPONSORS

© 2022   Gemaakt door: Anton Noë, beheerder en gastheer.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Privacybeleid  |  Algemene voorwaarden