Nederlanders.fr

Hèt netwerk van, voor en door Nederlandstaligen in Frankrijk - zegt het voort!

Dag , ik vraag mij af hoe lang een dorp nog een eigen burgemeester heeft, is daar een ondergrens qua bewonersaantal voor? Of een ander criterium?

Enkele jaren geleden had 'ons dorp' nog 47 inwoners. inmiddels zijn dat er wegens overlijden minder dan 35. Er is een burgemeester die heeft aangegeven in maart 2020 te willen stoppen. Komt er dan een nieuwe burgemeester of worden we aangehaakt aan een naburig dorp? Gewoon uit nieuwsgierigheid.

Weergaven: 967

Rubrieken,

(klik hieronder voor meer berichten in dezelfde rubriek)

20191129, Overheid

Reactie van Jeannette op 29 November 2019 op 13.19

https://www.service-public.fr/particuliers/actualites/A13168

https://www.senat.fr/rap/l09-169/l09-16921.html

Al sinds 1971 kent Frankrijk een politiek van gemeentelijke herindeling, hoewel de eerste wet van 1971 weinig succesvol is gebleken.

Het verbaasd mij eerlijk gezegd dat jouw dorp nog een zelfstandige gemeente is, ik vraag mij wel af hoe dan bijvoorbeeld de vuilnisophaal geregeld wordt? 

Er komt wel meer en meer druk op de samenvoeging, mijn dorp (350 inw.) heeft bijvoorbeeld 4 jaar geleden verplicht moeten kiezen waar we bij gingen horen, de vraag was dus niet of we zouden fuseren maar met welke andere dorpen wij zouden gaan fuseren. 

Over een jaar zijn er trouwens weer verkiezingen, dan zal je daar zeker informatie over krijgen.

Reactie van Anja op 29 November 2019 op 13.32
Ik zit in de gemeenteraad van een dorp met 30 mensen. Volgend jaar stopt onze burgermeester ermee. Wij hebben nog 1 iemand die het wil overnemen. Zou het niet zo zijn dan wordt ons dorp, door de prefet, aangesloten bij een buurdorp.
Reactie van Theodora Besse op 29 November 2019 op 13.57


Jouw gemeente Hanneke, heeft nog best veel inwoners. Althans vergeleken met de gemeentes die 0 inwoners hebben en toch een burgemeester en een gemeenteraad bezitten. Dat is historisch gegroeid, na de eerste Wereldoorlog, zie hier.

Er bestaan trouwens ook gemeentes in Frankrijk met minder dan 10 inwoners! In 2015 waren dat er maar liefst 34! Zie Wikipédia. Nee, er bestaat qua inwoneraantal geen ondergrens voor franse gemeentes. Wel krijgen gemeentes die zich vrijwillig samenvoegen tot één gemeente tegenwoordig een bonus van de staat. Frankrijk telt namelijk ongeveer drie keer zoveel gemeentes als Duitsland!

Dat kost veel geld aan onderhoud van de mairie, het salaris van de burgemeester en wethouders en de gemeentesecretaris (in gemeentes van minder dan 1000 inwoners ontvangen gewone gemeenteraadsleden geen geld voor hun werkzaamheden), aanschaf en onderhoud van machines enzovoort. Daar wil de regering natuurlijk graag van af. Maar ja, het ego van de zittende burgemeesters, die hun macht niet graag delen, speelt ook een rol. Van verplichte samenvoeging van gemeentes, waarover Jeannette en Anja schrijven, heb ik nog nooit gehoord. Maar dat speelt misschien in gemeentes waar geen burgemeester zich meer beschikbaar stelt. Hier lopen ze zich al weer warm voor de gemeenteraadsverkiezingen van 15 maart volgend jaar. De zittende burgemeester moet het opnemen tegen een nieuwe kandidaat.
 

Ik heb als raadslid wel eens voorgesteld in de gemeenteraad om samen te gaan met een buurgemeente. Dan moet je ze allemaal ongemakkelijk zien kijken! Alsof je vloekt in de kerk! De een weet nog mooiere smoezen te verzinnen dan de ander om het vooral niet te doen. De burgemeester ziet het al helemaal niet zitten. Terwijl je er als armlastige gemeente veel geld mee kunt verdienen én besparen, maar ja, dat telt niet tegenover "eigen". Hoewel er geen geld is voor allerlei dringend noodzakelijke werkzaamheden, zoals het opbouwen van een ingestorte muur langs een beek, waar nu al jaren rode en witte palen voor staan, zodat niemand er in rijdt of tuimelt.

Wel heb je natuurlijk de comcoms en de agglo's, waarin op bepaalde gebieden wordt samengewerkt.

Reactie van Jeannette op 29 November 2019 op 17.01
Tja, helaas heeft de gemeentelijke samenvoeging tot nu toe bij ons alleen maar meer gekost; 11 gemeentes zijn samengevoegd, 1 v/d elf burgemeesters is burgemeester van de nieuwe gemeente geworden, de andere 10 zijn gedelegeerd burgemeester geworden en een soort van speciaal wethouder, de kosten blijven dus wat dat betreft gelijk.
Verder zijn alle gemeentesecretarissen van de 11 voormalige gemeentes naar de centrale gemeente verhuisd en hebben daar hun eigen bureau! gekregen. In de 11 voormalige gemeente huizen zijn nieuwe secretarissen aangenomen die geen enkele kennis hebben maar toch de gemeentelijke dienstverlening in stand moeten houden....
Winst; 1 extra 'groot' gemeentehuis waarin welgeteld 11 gemeentesecretarissen zitten + een hoofdreceptie en nog wat aanverwante zaken aan overhead, + 11 gemeentehuizen in elke voormalige gemeente waar weliswaar de basisdienstverlening op peil gehouden wordt maar bij elke vraag krijg je als antwoord; "dat moet ik na vragen".
Bovendien hebben de nieuwe gemeente secretarissen geen enkele tekenbevoegdheid.
In de nieuwe 'hoofd'gemeente heb je nu de idiote situatie dat er feitelijk 2 gemeentehuizen zijn; 1 van de voormalige gemeente alleen + 1 van de 11 gemeentes samen= de nieuwe gemeente.
Verwarring alom vaak want het is nooit duidelijk waar je heen moet!
Zucht; het kost nog wel wat moeite hier!

Je reactie hieronder, dit zijn de huisregels. 

Je moet lid zijn van Nederlanders.fr om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van Nederlanders.fr

SNELMENU

SPONSOR | ENTREPRISE

© 2021   Gemaakt door: Anton Noë, beheerder en gastheer.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Privacybeleid  |  Algemene voorwaarden