Nederlanders.fr

Hèt netwerk van, voor en door Nederlandstaligen in Frankrijk - zegt het voort!

||  PLAATS BERICHT  ||  PLAATS ADVERTENTIE   || 

Volgens het 'Cour des comptes' heeft Frankrijk te veel te kleine gemeentes. Met 34.955 gemeentes heeft Frankrijk 40% van alle EU gemeentes dus het zijn er inderdaad HEEL VEEL. Maar de vraag is of dat schadelijk is. Mijn indruk is dat het samenvoegen van gemeentes in Nederland de inwoners niet gelukkiger heeft gemaakt en van besparingen is meestal niets terecht gekoemen, integendeel. Ik vind het wel charmant dat de Fransen zich niets aantrekken van hoe dat in andere landen geregeld is en volharden in die versnippering; Ik denk dat mensen in een kleine gemeente meer betrokken zijn bij die gemeente en dat dat positief is. Echter ik woon in een groeigemeente met inmiddels 12.000 inwoners, dus ik heb het niet zelf ervaren. Velen van u echter wel dus wat vindt u.?

Weergaven: 2133

_____________________________

☑️ Beste plaatser van dit bericht,

fijn dat je gebruik maakt van dit forum. Doe alsjeblieft mee met de discussie die volgt op je bericht! Reageer zelf op de reacties die anderen geven. Dat mag ook best een bedankje zijn. 

_____________________________

Rubrieken,

Klik hieronder voor meer berichten in dezelfde rubriek.

20230327, Overheid

Reactie van Norbertus van den Bosch op 27 Maart 2023 op 8.08

Helaas is de tendence in FR ook om gemeentes samen te voegen, met alle gevolgen van dien.

Zo ook onze gemeente. Voor de hereniging ±1600 inwoners, nu 9800. Een burgemeester 'uit een ander dorp', want meer inwoners, dus meer stemmen... En de beoogde kostenbesparingen zijn ver, heel ver te zoeken.

De ziel van de gemeente is gevlogen, de identiteit ook. Helaas.

Reactie van Andreas Chatziantoniou op 27 Maart 2023 op 8.46

Voordat ik in LDF een huis kocht was ik regelmatig met vakantie in la France profonde. Vaak in piepkleine dorpjes. En zeg nu zelf: een dorpje met 118 inwoners heeft nu niet echt een eigen bestuur nodig. Leuk voor de Ik Vertrek deelnemers, die met een blokje kaas langs willen gaan, maar ik vrees dat de beslissingsbevoegdheid van de mairie in zo'n mini-gemeente maar heel overzichtelijk is.

Reactie van Peter Jan op 27 Maart 2023 op 10.25

Het heeft inderdaad een groot folkloristisch karakter. Een dorp met iets van 120 inwoners, waarvan 10% deel uitmaakt van de gemeenteraad. Met alle respect voor deze vrijwilligers, vaak zonder competenties behalve gezond verstand. Onze burgemeester is kandidaat notaris geweest en weet van wanten. Niet voor niets eerste vice-presidente van de communauté de communes. Waar inmiddels veel, maar zeker niet alle beslissingen genomen worden. Een buurtcomité zou de rol van de gemeenteraad kunnen overnemen, de feesten blijven organiseren en daarmee de feestzaal zo nu en dan gebruiken. De folklore kost veel, tussen de 20 en 30% van de gemeentebegroting (salaris burgemeester, wethouder en deeltijd-secretaresse, Mairie etc). 

Een op twee communes heeft minder dan 500 inwoners, ça 70% minder dan duizend....

Reactie van Hans van den Bos op 27 Maart 2023 op 10.35
Ik ben het met Sndteas eens. En het levert wel degelijk besparingen op. 35000 gemeentes hebben 35000 gemeentehuizen. Dat alleen al kost veel geld. Tel daarbij op dat elk, meestal oud gebouw, toegankelijk gemaakt miet worden voor ouderen en gehandicapten. Daarnaast krijgt elke burgemeester en wethouder een, bescheiden, toelage. Ik ben zes jaar gemeenteraadslid geweest van ons dorp van 500 inwoners. De invoering van de COMCOM (COMMUNITÉ DES COMMUNES) heb ik als erg positief ervaren. Die heeft nu 27000 inwoners. Steeds meer wordt gezamenlijk gedaan. Het ophalen van vuilnis, onderhoud van en voorzieningen voor scholen, economische ontwikkeling, kinderopvang, bibliotheken, onderhoud groenvoorzieningen, drinkwatervoorziening, sanitaire voorzieningen, en nog veel meer zaken worden gezamenlijk gedaan. Dat heeft een flinke boost gegeven aan de ontwikkeling van het platteland. Uiteindelijk moet het uitgroeien tot één gemeente met diverse verplaatsbare dependances.
Ik ben er enthousiast voor.
Reactie van Janny O. op 27 Maart 2023 op 10.40

Zo wonen wij in een dorp met 400 inwoners. Niet een burgemeester als bij Peter Jan, maar een mevrouw die haar oren vooral naar de boeren laat hangen. Van ons mag het dorp samengevoegd met de dichtsbijzijnde gemeente. ( De "kernen" liggen 3-4 km uit elkaar).

Vier kilometer een andere kant op weer een dorpje, 1100 inwoners. Voor ons mag het samengaan.

Reactie van Jeannette op 27 Maart 2023 op 11.49

Het gaat niet zo zeer om het bestuur van het dorp maar om het budget dat niet toereikend is bij een dorp van 300 à 400 inwoners voor allerlei diensten. 

De besparing zit ook niet zo zeer in het gemeentehuis en de burgemeesters en de secretaresses, die blijven vooralsnog gewoon gehandhaafd.

De besparingen zitten natuurlijk inderdaad op een ander niveau, allerlei nutsvoorzieningen inderdaad zoals Hans die beschrijft. De comcom is bij ons dus opgeheven, een 15 tal dorpen die voorheen de comcom vormden zijn nu opgegaan in een commune nouvelle.

En natuurlijk inderdaad de competenties die nu eenmaal groter kunnen wijn bij een grotere gemeente.
Maar de 14 dorpen samen. hoewel zij een aardige oppervlakte omvatte 247 km2, zijn er nog altijd maar 5.545 inwoners. Dat zou in Nederland aanleiding zijn voor een gemeentelijke herindeling, maar vooralsnog is de samenvoeging in Frankrijk nog alleen op vrijwillige basis uitgevoerd. 

Maar het antwoord is: Ja, Frankrijk heeft te veel kleine gemeentes 

https://www.vie-publique.fr/fiches/20184-quest-ce-quune-commune-nou...

https://www.collectivites-locales.gouv.fr/institutions/commune-nouv...

https://fr.wikipedia.org/wiki/Commune_nouvelle

en Frankrijk blijft inderdaad wat dit betreft ver achter op andere landen 

Reactie van Ada op 27 Maart 2023 op 12.06

Onze gemeente van toen nog 1600 inwoners is in 2019 samengegaan met een andere gemeente van +500 inwoners. Bij de laatste verkiezingen werd de burgemeester vanuit de grootste gemeente gekozen en de rest van de stemmen ging naar de burgemeester van de kleinste gemeente en zij is daar dus vice burgemeester. Budget aangaande; het is maar net wat er allemaal in die gemeente gebeurt. Zijn er veel bedrijven gevestigd dat geeft een ruim budget, hier veel boeren, maar dus ook andere bedrijven.

De totale gemeente bestrijkt een gebied van 100 km2 inclusief een groot bos, waar ook nog eens inkomsten uitkomen. Ze doen het goed, genoeg inspraak en er worden leuke en goede zaken georganiseerd. 

Het is hier heel prettig wonen op het platteland van Bretagne!

Reactie van Henri Bik op 27 Maart 2023 op 13.37

Het aangaan van een 'communauté de communes' juich ik toe, daar is ook onze gemeente beter van geworden door meer en betere gezamenlijke diensten. Maar alle deelnemende gemeenten houden hun eigen gemeentebestuur en dat ondervind ik als positief.

Reactie van Wim van Teeffelen op 27 Maart 2023 op 17.16

Ja, Frankrijk heeft veel te veel gemeentes. En er zijn een heleboel mensen die blijven hangen in de traditie en de nostalgie, niet alleen op dit forum maar ook onder de Fransen zelf. ik heb in Frankrijk altijd in een grote gemeente gewoond, dus niet aan den lijve de ondervonden hoe het woont in zo'n kleine gemeente. Maar in mijn dagelijkse werk heb ik er veel last van.

Laat ik een paar voorbeelden noemen:

- In een hele kleine gemeente is het voor een buitenstaander heel moeilijk inschatten hoe de verhoudingen liggen. Ik heb gemeentes meegemaakt waar de burgemeester een potentaat was en de gemeenteraad bestond uit jaknikkers, maar ook gemeentes waar een paar families de gehele gemeenteraad bezetten en de burgemeester hun loopjongen was. Hoe groter de gemeente, hoe groter de kans op een professioneel, niet bevooroordeeld bestuur.

- Inhoudelijk voorbeeld: een jaar of 10 geleden is de verantwoordelijkheid voor het afgegeven van drankvergunningen overgegaan van de professionals van de Dienst der Douane naar de gemeentes. In hele kleien gemeentes komt er misschien één keer zo'n  aanvraag binnen en ze hebben daar geen idee hoe hier mee om te gaan. Ik heb het eens meegemaakt dat een burgemeester over nee op zei, omdat hij te schijterig was om fouten te maken en te trots om advies aan te nemen van een buitenlandse adviseur. Ik heb ook meegemaakt dat een burgemeester dacht dat hij vergunningen kon uitdelen zoals hij rondjes uitdeelde in de plaatselijke kroeg.

De komst van de ComCom is een enorm goede ontwikkeling. In de dagelijkse praktijk van mijn werk heb ik veel en veel liever te maken met een ambtenaar van de ComCom, of van een grote gemeente, dan met een burgemeester of wethouder van een kleine gemeente. Het is wel gezellig keuvelen met zo'n part-time burgemeester van zo'n piepkleine gemeente, maar ik probeer dingen gedaan te krijgen voor mijn klanten! En hoe meer taken worden overgedragen aan de ComCom, hoe eerder de wethouders in al die kleine deelnemende gemeentes Wethouder voor Spek & Bonen worden. Voor mij mag er heel snel een  einde komen aan deze Franse traditie.

Wim

Reactie van Henri Bik op 27 Maart 2023 op 19.29

In Frankrijk is de samenvoeging van gemeentes een initiatief van de betreffende gemeenteraden, dus vrijwillig en kennelijk vinden die dat geen goed idee. Ervan uitgaande dat die democratisch gekozen gemeenteraden de wil van het volk vertegenwoordigen kun je naar mijn smaak cocluderen dat de Fransen hun gemeentes niet willen fuseren.

In Nederland werd de fusering van bovenaf opgelegd maar bepaald niet zonder weerstand vanuit de bevolking. Een voorbeeld is de herindeling van Vleuten-de Meern bij Utrecht. In 1996 werd daar een refefendum gehouden, waarin bij een opkomst van 83%, 98% van de bevolking zich tegen herindeling uitsprak. Toch vond per 1 januari 2001 de herindeling plaats.

Het samenvoegen van  gemeenten onder dwang is naar mijn smaak niet democatisch en maakt de betreffende burgers niet gelukkiger; Als je kijkt naar bijvoorbeeld de gemeente Sudwest-Fryslan met karakteristieke stadjes als Bolsward, Sneek, IJlst en Workum, dan vind ik het jammer dat die gemeenschappen hun zelfbestuur moesten opgeven.

Je reactie hieronder, dit zijn de huisregels. 

Je moet lid zijn van Nederlanders.fr om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van Nederlanders.fr

GA DIRECT NAAR:

Laatste nieuws uit Frankrijk

© 2024   Gemaakt door: Anton Noë, beheerder en gastheer.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Privacybeleid  |  Algemene voorwaarden