Nederlanders.fr

Hèt netwerk van, voor en door Nederlandstaligen in Frankrijk - zegt het voort!

De gezamenlijke bankrekening na het overlijden van een van de partners

In Nederland kennen we de gezamenlijke "en/of rekening", bijvoorbeeld voor een echtpaar. In Frankrijk zit het (natuurlijk) iets ingewikkelder in elkaar. Hier heb je zowel een "en-rekening" als een "of-rekening". Wat is het verschil tussen beide bankrekeningen? Bij leven en welzijn maakt het weinig verschil.

Maar indien een van de twee partners komt te overlijden, kan het wel degelijk verschil maken. Als de bankrekening namelijk een "of-rekening" is, bijvoorbeeld op naam staat van Monsieur Jansen ou Madame Pietersen-Jansen, wordt de bankrekening beschouwd als behorend tot beider eigendom, ieder voor de helft (article 753 du Code Général des Impôts).

De bank kan in het geval van een of-rekening de bankrekening niet blokkeren en zij blijft gewoon ter beschikking van de achtergebleven partner (Cour de Cassation dd. 15-01-2002) (tenzij de overige erfgenamen het blokkeren van de bankrekening eisen bij de rechtbank).

De helft van de bankrekening wordt dan ook afgetrokken van het bedrag van de eventuele erfenis, waardoor er tevens geen erfbelasting wordt berekend over de helft van het bedrag dat op de bankrekening staat.

Staat daarentegen de rekening op naam van Monsieur Jansen et Madame Pietersen-Jansen, dan kan de bank de rekening blokkeren, totdat de erfenis volledig is afgehandeld. Daarna zal de bank automatisch de bankrekening op naam van de achtergebleven partner zetten.

Bron: NotreTemps.com


 

Weergaven: 2092

Rubrieken,

(klik hieronder voor meer berichten in dezelfde rubriek)

20211013, Geldzaken, Overheid

Reactie van Theodora Besse op donderdag


Evert, het antwoord op je vraag zou je moeten kunnen krijgen bij Monique Rombouts (lid van dit forum). Ik vind het normaal gesproken niet zo erg wanneer iemand een beetje afdwaalt, maar een testament zit wel mijlenver naast dit onderwerp! Ik zou zelf een vraag in het forum stellen. Zo moeilijk is dat toch niet?

Reactie van Theodora Besse op donderdag


Dankjewel Leonard, voor het artikel! Want ik heb vergeefs gezocht of je voor Madame et Monsieur voor alle transacties een een handtekening nodig hebt van beide rekeninghouders. Jouw artikel begint ermee!

Reactie van Jeannette op donderdag

Mij was dit onderwerp ook volkomen onbekend, hartelijk dank dat je ons weer een beetje wijzer maakt Theodora!

Reactie van Peter Jan op donderdag

De altijd bij de tijdse , ofwel regelmatig mis à jour site van de service-publique geeft ook nu weer uitsluitsel over de bankrekening. Een pluim voor Theodora die het onderwerp ter sprake bracht en idem voor diegenen die de site onderhouden. 

Zie: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F10412

Reactie van twins op donderdag

Bij mij net als bij Jos: 23 jaar geleden geen keus gehad bij CA des Savoie en automatisch een "ou" rekening gekregen.

Het opzeggen van de rekening heeft heel wat energie gekost. Net als bij de RABO in NL ben je kennelijk lid en kregen  we op e e n naam een rekening met daarop bij aanvang 40 euro gestort door de CA, zgn parts sociales. Dit moest eerst officieel dmv in duplo, alleen door mij, ondertekende formulieren beeindigd worden, waarop de bank dit bedrag vervolgens op de "gewone" rekening stortte. Daarna moesten we zelf die rekening leeghalen waarna we weer formulieren ter ondertekening kregen. E e n contract internetbankieren alleen op mijn naam en een ander formulier om de rekening op te heffen (ik geloof 5/6 pagina's) dat door ons beide ondertekend moest worden en uiteraard elke pagina een paraaf.

Dit hele proces heb ik in augustus 2019 gestart en uiteindelijk was de rekening in maart 2020 opgeheven. Let wel: Alles ging per e-mail en dus geen vertraging door post.

Reactie van Jacques van HOUT op donderdag

Hier wordt dat ook eenvoudig uitgelegd : https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F1451

Dus het verschil ligt in de "compte joint" of "compte indivis". De laatste wordt geblokeerd lees ik.

Reactie van Theodora Besse op donderdag


Ik weet niet of ik je vraag goed begrijp, Evert, maar volgens mij bepalen alle banken hun eigen beleid, zowel in NL als in FR. Dus hoezo registreren in Nederland?

Janny, ik heb het net aan mijn dochter gevraagd, maar zij en haar man hebben ieder een eigen bankrekening en de ander is daarover gemachtigd. Ze zijn namelijk niet in gemeenschap van goederen getrouwd.

Reactie van Theodora Besse op donderdag


Jacques, ik vind voor één keer de link van Leonard naar de Bforbank vele malen duidelijker dan die van jou naar Service-Public. Daar heb ik als informatie ook veel meer aan.

Reactie van Peter Jan op donderdag

Indien de rekeninghouder overlijdt blokkeert de bank de rekening en vervallen de machtigingen. Dat is een groot nadeel t.o v. de en/ of constructie. De huwelijkse staat of voorwaarden zijn voor de bank van ondergeschikt belang. Theodora zou een en/ of rekening met haar dochter kunnen aanhouden om ingeval van overlijden meer dan het wettelijk toegestane te kunnen doen. De notaris maakt de stand op vanaf het overlijden. Dit alles tbv de afwikkeling.  

Reactie van Theodora Besse op donderdag


Peter Jan, mijn dochter maakt zich totaal geen zorgen over haar financiën, wanneer ik overlijd. De bank betaalt de crematie (tot €5000, wat ruim voldoende is voor de simpele crematieplechtigheid die ik wens).

Ze is gemachtigde over mijn rekening en dat is voor haar genoeg. Ze beschikt samen met haar man over voldoende middelen om de afhandeling van de erfenis (m'n huisje) rustig af te wachten. En ik zorg dat er genoeg op mijn bankrekening staat, opdat mijn crematie kan worden betaald.

Je reactie hieronder, dit zijn de huisregels. 

Je moet lid zijn van Nederlanders.fr om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van Nederlanders.fr

SNELMENU

SPONSOR | ENTREPRISE

© 2021   Gemaakt door: Anton Noë, beheerder en gastheer.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Privacybeleid  |  Algemene voorwaarden