NEDERLANDERS.FR

Hét netwerk van, voor en door Nederlandstaligen in Frankrijk

Fiscale weetjes Frankrijk

Wanneer ben je fiscaal inwoner van Frankrijk ?

Volgens artikel 4 B van de Code général des Impôts, zijn dat personen die hun foyer of hun hoofdverblijf in Frankrijk hebben (dwz meer dan 180 dagen per jaar in Frankrijk verblijven), personen die in Frankrijk een professionele activiteit uitvoeren, behalve als bewezen kan worden dat het een incidentele activiteit is, personen die in Frankrijk het centrum van hun economische belangen hebben.

Als je fiscaal inwoner van Frankrijk bent, moet je aangifte doen van inkomstenbelasting, zelfs als je hele inkomen uit Nederland komt en in Nederland belast wordt. In dat geval betaal je geen inkomstenbelasting in Frankrijk. Als er ook een Frans inkomen in het “foyer” is, wordt om te bepalen hoeveel belasting in Frankrijk moet worden betaald over dit Franse inkomen, rekening gehouden met het wereldinkomen. Daardoor kan de te betalen belasting iets hoger uitvallen.

Taxe d’habitation et taxe foncière

Personen die op 1 januari van jaar N in Frankrijk wonen, of ze nou huren of eigenaar zijn, moeten “taxe d’habitation” over het hele jaar N betalen.

Eigenaars van onroerend goed die op 1 januari van jaar N eigenaar zijn, moeten “taxe foncière” over het hele jaar N betalen. In geval van verkoop in de loop van het jaar, wordt dit verrekend met de nieuwe eigenaar.

Frais de succession

Als je samen met je partner een huis koopt, is het belangrijk om te weten, dat als je geen geregistreerd partnerschap (PACS) of huwelijk hebt afgesloten, je 60% successierechten moet betalen, mocht je partner iets overkomen…

Weergaven: 2257

Rubrieken,klik voor meer berichten in dezelfde rubriek

20191006, Geldzaken, Overheid

Reactie van Wim van Teeffelen op 6 Oktober 2019 op 22.38

Beste Anna, weet je zeker dat de Franse Impôts een criterium van 180 dagen hanteert? Ik kan dat nergens vinden in de Franse belastingwetgeving en bovendien zou dat in tegenspraak zijn met het Frans-Nederlandse belastingverdrag uit 1973 (nog altijd geldig), waarin staat dat de fiscale woonplaats wordt bepaald door de vraag waar je sociale en maatschappelijke leven zich grotendeels afspeelt (zonder dat daar een dagencriterium mee is verbonden). En het is best denkbaar dat dat in Frankrijk is, zonder 180 dagen per jaar in Frankrijk te verblijven. Of in Nederland, terwijl je meer dan 180 dagen per jaar in Frankrijk verblijft.

Wim

Reactie van Van den Berg op 7 Oktober 2019 op 6.10
Hallo Anna,
Een PACS is niet gelijk aan het Nederlandse geregistreerd partnerschap.
Het Nederlands geregistreerd partnerschap wordt in Frankrijk niet erkend.
Ger
Reactie van Tournesol op 7 Oktober 2019 op 8.41
Moet je nu wel of niet Taxe d'habitation betalen als je eigenaar bent van een tweede huis in Frankrijk en daar enkele malen per jaar een paar weken verblijft?
In ons geval wonen en werken we dus het grootste deel van het jaar in NL, waar we als zelfstandig ondernemer actief zijn.
Reactie van Wim van Teeffelen op 7 Oktober 2019 op 9.01

@Tournesol, ja als eigenaar van een tweede huis betaal je altijd taxe d'habitation en wel tegen het volle tarief, tenzij je kunt aantonen dat het huis niet wordt gebruikt (bv als het geheel ontdaan is van meubelen en te koop staat). Deze belasting wordt in fasen afgeschaft voor eerste huizen, niet voor tweede huizen.

Wim

Reactie van Tournesol op 7 Oktober 2019 op 9.08
Bedankt Wim voor je reactie. Je bevestigt wat ik al had gehoord en wat toch niet echt overeenkomt met wat Anna Gerlach hierboven suggereert, nl. dat je als huurder of eigenaar in Frankrijk zou moeten wonen om er de taxe d'habitation te betalen...
Reactie van Jeannette op 7 Oktober 2019 op 9.34

Volgens mij hanteert Nederland inderdaad de 180 dagen regel maar Frankrijk niet:

https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F62

En inderdaad wordt een Nederlands geregistreerd partnerschap in Frankrijk niet erkend. De verleiding is groot dit met een PACS te vergelijken maar dat is technisch gezien dus niet juist.

En ja, elke tweede huizenbezitter betaalt de taxe d'habitation, ongeacht hoeveel tijd je daar doorbrengt.

Maar zo hebben weer een keer wat belangrijke zaken op een rij.

Reactie van Anna Gerlach op 7 Oktober 2019 op 10.00

Beste Wim, de Franse fiscale administratie (is te lezen in BOFIP) hanteert om te bepalen of iemand zijn "séjour principal" in Frankrijk heeft als principeregel : meer dan 6 maanden (dus om precies te zijn 183 dagen). ik citeer: "en règle générale, doivent être condidérés comme ayant en France le lieu de leur déjour principal les contribuables qui y séjournent pendant plus de 6 mois au cours de l'année donnée" ....

Voor wat betreft de PACS: ik heb hier hier over fiscale weetjes in Frankrijk en heb niets gezegd over vergelijking met het Nederlands geregistreerd parnerschap of erkenning van de PACS buiten Frankrijk!

Voor de taxe d'habitation is de regel dat als iemand op 1 januari van het jaar "bewoner" van een huis is, het voor het hele jaar betaald moet worden. Als het een tweede huis betreft, waar dus alleen de eigenaar gebruik van maakt, moet er inderdaad taxe d'habitation betaald worden.

Reactie van Leonard Rh op 7 Oktober 2019 op 10.46

@Jeannette
Je schrijft, dat Frankrijk de 180 dagen regel niet hanteert en verwijst daarbij naar een pagina op service-public.fr. Maar ik lees op die pagina toch echt: "L'administration considère que votre domicile fiscal est en France si c'est le lieu de votre séjour principal, c'est-à-dire que vous y séjournez plus de 6 mois au cours de l'année."

Reactie van Jeannette op 7 Oktober 2019 op 11.55

Ja Leonard, ik had niet vergenoeg doorgeklikt, je hebt helemaal gelijk.

Ja Anna, maar als iemand je verhaal leest en een 'geregistreerd partnerschap' in Nederland heeft gesloten, dan zou die wel eens kunnen denken dat het goed zit en kan dan later toch bedrogen uitkomen....

Zo kan ook iemand denken die een tweede huis heeft en dat het grootste gedeelte van het jaar verhuurd, dat hij geen taxe d'habitation hoeft te betalen....

Reactie van Peter A. Schrage op 7 Oktober 2019 op 15.06

als aanvulling op de Tax d'Habitation aanslag.... als er sprake is van een CFE (Cotisation Foncieres Entreprise) verplichting (ondernemer zijn en uitbaten van een B&B en/of Gite bij voorbeeld) dan kan een verzoek tot verlaging van de Tax d'Habitation worden gedaan bij het lokale belastingkantoor. Men moet dan wel geregistreerd zijn als (een dergelijke) ondernemer en een CFE verplichting hebben.

Hieronder is plaats voor een reactie

  • Blijf bij het onderwerp.
  • Wees constructief en vriendelijk.
  • Uw kennis en ervaring worden op prijs gesteld.

Onze huisregels ...

Bent u de plaatser van dit bericht? Reageer dan ajb op de gegeven reacties en adviezen.


Je moet lid zijn van NEDERLANDERS.FR om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van NEDERLANDERS.FR

Google advertenties

© 2019   Gemaakt door: Anton Noë, beheerder en gastheer.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Privacybeleid  |  Algemene voorwaarden

Anton Noë ... google.com, pub-1033432903517354, DIRECT, f08c47fec0942fa0